Rate this!
Add your watchlist!

Whiplash (2014)

Rate this!
107 mn IMDb: 8.5 Drama, Music

Director:

Damien Chazelle
A promising young drummer enrolls at a cut-throat music conservatory where his dreams of greatness are mentored by an instructor who will stop at nothing to realize a student's potential.
A promising young drummer enrolls at a cut-throat music conservatory where his dreams of greatness are mentored by an instructor ...(more)
REVIEWS (1)
molla 6
molla (25.01.2018 18:48)
Bu film niye bu kadar ünlü, niye bu kadar yaygara kopardı, benim anlamam mümkün değil.

Ben özel olarak ilgi duyduğum bir yönetmen çekmedikçe sinemayı yaklaşık 2 sene sonrasından takip eden biriyim. İşin reklam tarafı bittikten sonra hala hangi film konuşuluyorsa ona bakarım. Bu filmi de daha geçen ay izledim, çünkü güvendiğim bir arkadaş tavsiye etti. İzledikten sonra neden tavsiye ettiğini anladım ama yine de kötü bir film.

Arkadaşım genel bir yanlış yargıya işaret ettiği için filmi sevmişti. Çalışmak, çok çalışmak, hastalıklı derecede çalışmak olmadan yetenek hiç bir anlam ifade etmez. Doğrudur. Hiç bir şair, müzisyen, yönetmen, fotoğrafçı, yazar gökten bir ilham alıp birdenbire harikalar yaratamaz. Bunun için çoğunlukla adanmış bir ömür gerekir. İlham yalnızca çalışarak onu bekleyenleri bulur. O mucizevi anlar için yıllar boyu alın teri akıtılır. Ok. Kesinlikle böyle. Ama bu sözleri bir film söyleyecekse bir film gibi söylemeli. Benim söylediğim de dümdük söylemiş bu.

Bu kadar kör gözüne parmağım, bu kadar karakter tanıtımı ve değişimi gelişimi olmayan, bu kadar didaktik, bu kadar her şey bittikten sonra başlayan bir film olamaz. Daha filmin başında her şey bitmiş halde. Başı sonundan belli. Genç davulcu başından sonuna nasılsa öyle, bu önermeye dair aldığı bir ders bir dönüşüm yok, o zaten girdiği yolun ne olduğunu biliyor. Yaşlı orkestra şefi kıymeti kendinden menkul, nedir kimdir belli değil. Manyağın biri sürekli müzisyen adaylarını zorluyor sonra uzun bir aradan sonra genç davulcu mucizeler yaratıyor. Neden? Sadece vazgeçmediği için mi? Afedersin kızla ilişkileri ne ara ilerledi de beyfendi bir nokta koyma gereği hissetti belli değil. Dramanın genel kuralı kahraman ve dönüşümüdür. Biz bu filmde ise biri iki sürtüşme bir kaç iyi performans dışında hiç bir şey görmüyoruz. Kural böyledir diye demiyorum ama kuralları bilmeyenler yıkamaz, bu acemilik olur.

Bu film önce bir kısa film olarak çekilmiş sonra tutunca bütçe bulmuş. Asıl sorunu da burada, kısa film mantığından uzun metraj mantığına geçememiş. Ne filmi olumsuz eleştirenlerin savı gibi "kazanma" mitini güçlendiriyor ne de arkadaşımın sandığı gibi alın terinin önemini vurguluyor. Müzik tutkusu hakkında bile bir şey yok.

Size bir youtube linki bırakıyorum. Meşhur final şarkısı "Caravan"ın gerçek hayatta esinlendiği performans. Bence filmden daha iyi.

https://www.youtube.com