Rate this!
Add your watchlist!
Rate this!
REVIEWS (2)
Philo Sofie
Philo Sofie (12.01.2018 00:25) Boo: 9/10
Müthiş kadro,müthiş hikaye,müthiş oyunculuk...
Kusursuz denilebilecek bir film.
molla 6
molla (21.01.2018 21:34)
12 yıllık köle değil, doğuştan köle

Tevrat'taki anlatıma göre kabaca: Musa kendi ümmetini Kızıldeniz'i yararak karşı tarafa geçirdikten ve firavunun ordusunu sularda boğduktan sonra Museviler uzun yıllar boyunca çölde umarsızca gezip tükeniyor. Ta ki firavunun köleliği altında yaşamış olan en son Musevi de ölüp geriye kalan topluluğun hepsi çölde doğmuş özgür insanlardan oluşana kadar. Ancak içlerinde köle ruhlu kimse kalmadıktan sonra bir yere yerleşip gelişebiliyorlar.

Çıktığı seneden sonra tekrar izlemedim bu filmi ama filmin büyük fırsat tepişinin ve anlamsızlaşmasının yukarıdaki kıssayı ıskalamasından olduğunu hatırlıyorum.

Özgür bir zenci köle tüccarları tarafından kaçırılıp satıldığında ve köle büyümüş zencilerle aynı yere konduğunda filmden kaçınılmaz olarak çıkması gereken mental çatışma bence bir insanı özgür veya köle yapan asıl şeyin ne olduğu üzerine bir çatışmadır.

En klişe Hollywood kalıbına koysan bile, özgürlüğü tatmış zencinin kölelikten başka gerçekliği olmayan zencilere bir ateş taşıması gerekir.

Oysa köle büyümüşten de köle kafalı bir zenciyi film boyunca debelenirken izlemek ve sağduyulu bir beyaz tarafından kurtarılışını görmek en hafif tabirle sıkıcıydı.

Aklıma ister izlemez Malcolm X'in ev zencisi ve tarla zencisi hakkındaki konuşması geliyor.

https://www.youtube.com