Rate this!
Add your watchlist!
Rate this!
147 mn IMDb: 8.4 Drama, War
A U.S. Army officer serving in Vietnam is tasked with assassinating a renegade Special Forces Colonel who sees himself as a god.
A U.S. Army officer serving in Vietnam is tasked with assassinating a renegade Special Forces Colonel who sees himself as a god.
REVIEWS (1)
molla 9
molla (14.02.2018 19:25)
Yönetmeni Coppola bu film için şöyle demiş zamanında :

"Bu bir savaş filmi değil, bu savaş."

Böylesine hayranlık duyduğum, sinema tarihinin en vahşi filmlerinden biri için ne yazabilirim?

İsmet Özel bir gün televizyonda, kendisine sürekli yönelen; iyi bir şair ama kötü bir düşünür olduğu, şairlerin başka şeylerden anlamadığı tarzda ifadelerden sıkılıp şöyle söylemişti:

"Alfred North Whitehead demiştir ki; bütün batı felsefesi Platon'a düşülmüş dipnotlardan ibarettir... Peki bu bütün bu batı felsefesinin dipnot düştüğü Platon bir şair olan Homeros'a dipnot düşmekten başka ne yapmıştır."

Bence Şairler; (ve bazen şiir yazmamasına ve başka sanat türleriyle uğraşmasına rağmen karakteri şair olan insanlar) neler olup bittiğini bütün kabuklarından soyarak, bir soğana bakıp soğanın cücüğünü görebilmek gibi anlaşılmaz bir yetenekle görürler. (Zaza olduğum için soğanla örnek veriyorum, bilirsiniz "Zaza'dan canını iste, soğanın cücüğünü isteme.") Neden her psikiyatrik deyim bir mitolojik kahraman ismiyle isimlendirilir.

Savaşın insanlar üzerindeki delirtici etkisini anlatıyor desem olmaz. Çünkü bu söylenebilir bir şeydir. Bu film bir filmdir desem olur. Çünkü savaşın cücüğünü bir film nasıl anlatırsa öyle anlatır.

Filmlerin replikleri filmlerden koparıldığında anlamlarını büyük ölçüde yitirirler ama yine de filmler içinde filmin düşüncesi kristalize bir şekilde yansıtan replikler de bulunur. Bu cümle benim için her zaman kişisel bir yargı kriteri olmuştur. Ama muhtemelen cümleyi okuyan herkes başka bir şey anlayacaktır çünkü şairane olan her zaman çok anlamlıdır:

"Bana katil demeye hakkın yok, beni öldürmeye hakkın var."

Dipnot: Film Homeros'un Odiseues destanının Vietnam savaşına uyarlamasıdır ve Coppola iki Godfather filmi arasına bunu sıkıştırırken mali olarak batmıştır.