Rate this!
Add your watchlist!

Bright (2017)

Rate this!
REVIEWS (1)
molla 7
molla (21.01.2018 20:36)
Netflix'in daha çok ekmek yiyeceği, çok kullanışlı bir konsept.

Film klasik bir Body Cop Movie.

Body Cop Movie: Zıt karakterli iki polisin beraber çalışmak zorunda kalıp kendilerini boylarından büyük bir işin içinde bulmaları; bir süre çırpındıkça daha beter batmaları sonra birbirlerinden öğrenerek bir uyum yakalayarak vs. suçu açığa çıkarmaları kalıbıyla ilerleyen, mutlu sonla biten film. Lethal Weapon çocukluğumun klasik Body Cop örneği ama aynı kalıp polis olmayan kişilerle de kurulabiliyor, ilk aklıma gelen de yine çocukluğumdan The Last Boy Scout. Ya da 2016'dan bir örnek The Nice Guys.

True Blood: Vampirlerin günümüz dünyasında varlıklarını açık ettikleri hatta eşit haklar için sivil toplum kuruluşları oluşturdukları,insanlarla aralarında ırkçı çatışmaların da olduğu bir ortamda geçen dizi. Sonra işin içine daha fantastik öyküler ve doğaüstü başka varlıklar da katılıyor.

Bu ikisini karıştırıp, vampirlerin yerine orkları, elfleri, perileri, büyücüleri vs eklerseniz ortaya Bright çıkıyor.

Ben Lord of The Rings kitaplarını okumadım ama ilk filme çekildiğinde Alin Taşçıyan TV yorumlarında şuna benzer bir şeyler söylemişti: kitabın anlatımına göre aslında bütün bu ırkların geçmişte bu dünyada var olduğunu fakat günümüze yalnızca insan ırkının varabildiğini, içten içe her zaman fantezisini kurduğu şeyin bütün ırkların hala günümüzde yaşadığı bir dünya olduğunu vs.

İşte bu film tam olarak böyle bir fantezi, bugüne kadar nasıl olup da yapılmadığına şaşırdığım bir konsept.

Bugün Body Cop olur, yarın romantik komedi olur, öbür gün 5 sezonluk dizi olur, başka zaman komedi olur, her türlü gideri ve kitlesi var bence. Daha çok ekmek çıkar dediğim o.

Ben de çocukken Cehennem Silahı izledim, LOTR de severim diyorsanız hiç kaçırmayın.

Ama eğer benim ne işim olur orkla, elfle, iki tane bromance polisle, geleceği 5 dakika önceden belli olan kötü erkek esprisiyle diyorsanız zaten hiç vaktinizi harcamayın.

Notu çok düşüktü, biraz yükseltmek adına 6 yerine 7 verdim.