Rate this!
Add your watchlist!

Jagten (2012)

Rate this!
115 mn IMDb: 8.3 Drama

Director:

Thomas Vinterberg
A teacher lives a lonely life, all the while struggling over his son's custody. His life slowly gets better as he finds love and receives good news from his son, but his new luck is about to be brutally shattered by an innocent little lie.
A teacher lives a lonely life, all the while struggling over his son's custody. His life slowly gets better as he finds ...(more)
REVIEWS (2)
Philo Sofie 8
Philo Sofie (05.03.2018 00:25)
Çocuk tecavüzlerinin (istismar kelimesini kullananlara gıcık oluyorum, daha basit bir suç gibi gösteriyor) bu kadar çok olduğu ülkemizde, izlenmesi gereken bir film. Aslında tam tersi bir durumu anlatıyor.Böylesine ağır bir şeyle suçlanmak, masum bir insan için kaldırılabilir bir yük değildir.
Laika 6
Laika (30.11.2018 11:57)
Böyle bir hikayenin altından kalkmak elbette zor, başarılı olunduğunu da maalesef söyleyemiyoruz. Konunun çocuk istismarı ve iftira olduğunu bilerek izlediğimden, yanlışlığın nasıl gelişeceğini ve tabi nasıl yayılacağını merakla bekliyordum; gelişme kısmı yine neyse de, yayılma süreci ikna edici olmaktan o kadar uzaktı ki, yaşamın bence en temel meselelerinden olan "zan" kavramını ele almış bir film bu kadar etkisiz olmayı nasıl başardı bilemiyorum.

Bağlarınızın çok güçlü olmadığı bir toplulukta dahi, hikayedekinden çok daha bağnaz, eğitimsiz topluluklarda dahi, işler bu kadar basitçe yürümez. Yargısız infazcılar, az veriyle çok işlem yapan yapay zekalılar her toplumda çoğunluktur lakin filmdeki gibi neredeyse bütünü oluşturmazlar, üstelik yargı sırasında ve sonrasında bu kadar önemli bir konu hakkında bu kadar az konuşmak yaşamın doğal seyrine aykırı. En yakın dostunuzla çocuğunuz arasında kalıyorsanız, iki tarafla da toplam iki cümle falan konuşmuş olmak sadece salaklıkla açıklanabilir, bu kadar salağın bir arada olması ise olsa olsa taraflı gerçekçilikle. Kaldı ki olaylar öncesinde gözümüze sokulan yakınlıklar, olaylar sırasında ve sonrasında ana karakterin pasif tavrı, bilginin komple önemsizleştirilmesi ve konunun sadece güvene indirgenmesi, hikayenin çözümünün dahi bir "iman etme" meselesi olması, bilemiyorum, "ne izledim şimdi ben" dışında bir soru üretmedi kafamda.

Her şey bir yana, evet iftira kötü bir şeydir lakin adaletin düzgün işlediği bir düzende gerçek ve büyük bir dram yaratmaz, zira işler en azından hukukta böyle yürümüyor. Bu yüzden, hikayenin tutunabileceğim tek yeri olduğundan, en merakla beklediğim kısmı duruşma kısmı oldu; bu da filmin ördüğü tüm saçmalıkların dağılması anlamına geleceğinden duruşmaya alınmadık elbette.

Film, erkek olmanın sayılı zorluklarından ve haklı pedofili hassasiyetinin bir yan etkisi olan, kadınlar olarak dahi empati yapabildiğimiz bu "erkek tedirginliği"ni ele aldığı için, üstesinden gelemese de çabasıyla takdire değer. Ancak internet ortamlarında ne denli övüldüğüne, abartıldığına, rahatsızlıkların, gerilmelerin, boğulmaların havada uçuştuğu yorumlara bakınca, kendimi "derdinizi sikeyim" demekten de alamadım tabi ki.

Erkeğin dramı tabi ki daha dramatik, daha yüksek puanlı, daha etkileyici, lakin yine de izlemek isterseniz ilişkili bulduğum bir başka dram için: The Tale

İlginizi çekiyorsa "zan" ve "şüphe" hakkında daha iyi bir şeyler için: Doubt