Rate this!
Add your watchlist!
Rate this!
REVIEWS (2)
molla 8
molla (22.01.2018 18:11)
Yine gerçek bir seri katil hikayesi ama bu sefer polisin bulunduğu taraftan anlatılıyor.

G.Kore de bizimle aynı yıllarda (1980) benzer bir askeri darbe süreci yaşamış. Bu dönemde geçen herhalde 5-6 tane G.Kore filmi izledim ve her seferinde 2 ülkenin yaşadıklarının benzerliğine şaşırarak bunun tipik Amerikan işi darbe prototipi olduğuna daha da fazla ikna oldum. Ya da faşizm her yerde birbirine benziyor.

Biri geleneksel metodlara daha yakın (uçan tekme) ama iyi niyetle kendince yetenekli bir polis olduğuna inanan, diğeri ise modern kriminoloji yanlısı 2 polis G.Kore taşrasında bir seri katilin peşine düşerler, sonrasında olaylar olaylar.

Bong Joon-ho yada Joon-ho Bong denen bu yönetmen ne çekse izlenir zaten. Ama özellikle bu filmde çapını biraz daha genişletebilseydi ve gerçek bir sanat eseri gibi dönüştürücü nitelikte bir yere ilerleseydi hiç kuşkusuz 10 üzerinden 10 bir film olurdu, çünkü geri kalan her şey tamam.

Amerikan filmlerinde, özellikle seri katil özelinde Manhunter filminde, polis ve suçlunun aslında aynı kumaştan gelen ama ahlaki olarak iki farklı tarafı seçmiş iki insan olduğuna dair yorumlar çoktur. Bir suçluyu takip ediyorsan onun gibi düşünebilmelisin, onun kadar takıntılı, adanmış ve asosyal olman gerekebilir. Ama bu filmde bana kendini en çok sevdiren şey, özellikle bu polis arkadaşların neredeyse akıllarını yitirecek kadar katili bulmaya çabalarken aslında karşılaştıkları hiçbir şeye anlam verememeleriydi.

İnsan yüzlerinde bir anlam aramak ve o aradığın katilin veya merak etiğin kişinin gözünün içine bakmak isteğinin ise yalnızca bende olmadığını görmek de benim için ayrıca hoştu.
kaptaprism
kaptaprism (24.06.2019 21:34) Boo: 10/10
Kore sinemasının en önemli filmlerinden, dünya sinemasında türünün en iyilerinden muhteşem bir film. Sinematografisi muazzam. Oyunculuklar çok başarılı. Fakat her şeyden önce öyle bir finali var ki unutmanız mümkün değil.