Rate this!
Add your watchlist!
Rate this!
103 mn IMDb: 5.9 Action, Adventure, Fantasy

Director:

Yimou Zhang
REVIEWS (2)
şaban çakır
şaban çakır (07.01.2018 18:23) Boo: 8/10
aksiyon severlere tavsiye edilir...
Turgay Bakırtaş 3
Turgay Bakırtaş (11.02.2019 17:48)
Kötü film çekilmesine alışığım, sonuçta her yıl yüzlerce berbat film sürülüyor piyasaya; ama iyi kötü beklenti yaratan bir yönetmen bu kadar kötü bir film çektiğinde sinirleniyorum.

Bir sinema filminin diğer tüm unsurlardan bağımsız olarak vasatlık şansının olmadığı bir nokta var: Hikâye. Prodüksiyon zayıfmış, oyunculuklar iyi değilmiş vs. bunlar bir şekilde göz ardı edilebilir, örtülebilir ama hikâye/senaryo iyi değilse gelmiş geçmiş en iyi görsel efektleri, muhteşem dekorları, inanılmaz müzikleri kullansan kâr etmez. Ne demek istediğimi anlamak için bu filmi izleyebilirsiniz. Zhang Yimou, görsellik anlamında çıtayı çok yukarılara çıkarmış bir isim, eyvallah. Ama bu nasıl kıçı başı belli değil saçma bir hikâyedir arkadaş? İki tane Avrupalı kaçakçı türlü zorluklarla henüz bir söylenti olan "barut"u bulmak ve kaçırmak için Çin'e geliyor, bilmem ne sebeple açığa çıkmış aşırı korkunç yaratıklarla savaşan Çin ordusuna yardım ediyor, o sırada bir tanesi (Matt Damon) Çinli kadın komutanın iki çift lafıyla insanlık öğrenip nedamet getiriyor. Vallahi pes. İmana gelen ateist kıssalarında bile karakter dönüşümü daha uzun sürüyor, ateist baya bir direniyor hiç değilse. Yaratıkların iletişimini sağlayan sinyalleri mıknatısla durdurma fikrine girmiyorum bile. Senaristin "güzel bir fikir buldum lan" dediği o an etrafında "oğlum sen gerizekâlı mısın" diyen birinin olmaması büyük dram. Sadece bu dramın hikâyesi çekilse filmden iyi olurdu.

Daha yerin dibine sokacak çok detay var da uğraşamayacağım şimdi. Ama uğraşacağım bir şey var: 10 üzerinden 4 vermiştim filme, görselliğin ve Game of Thrones'da kalleşçe kaybettiğimiz Oberyn reyizi oynayan Pedro Pascal'ın hatırına, o puanı 3'le değiştireceğim.